המון חברים מכל מיני צבעים

יום שני, דצמבר 5th, 2016

” הילדה שלי שקופה בכיתה, אף אחד לא רואה אותה” אומרת לי אמא בפגישת ההכרות ביננו.

התחושה הזו, הכואבת , שיש בחברה שלנו אנשים שקופים , מלווה אותי כבר כמה שנים.

במקומות עבודה לפעמים אלו אנשי הניקיון, שלא זוכים ל”בוקר טוב” , לא זוכים להצטרף להרמת כוסית , תורמים תרומה כ”כ חשובה ליצירת סביבת עבודה נעימה ואיכשהו נדמה כי מלאכתם נעשית בשקט והם עצמם- כאילו בלתי נראים.

לפעמים האיש השקוף הוא איש הביטחון בסופר ,בכניסה לבנק , לקניון או לכל מוסד אחר- בודק לנו את התיק, שומר עלינו מפני הגרוע מכל ולא זוכה למבט, לחיוך , לתודה. ורק אם הצליח לסקל פיגוע אולי אז יזכה להוקרה…

ולפעמים, אלו הילדים שלנו שהופכים שקופים.

סוף יום בגן, השאלה הקלאסית של כל הורה “איך היה לו היום בגן? ” ואז מגיעה תשובת המחץ “נהדר, לא הרגשנו אותו !”

האבסורד הוא שמבחינת אותה גננת/סייעת/מטפלת, היא כרגע נתנה לנו מחמאה אדירה. הילד שלנו לא הפריע, לא השתולל , לא התחצף, לא הרביץ, לא דרש את תשומת ליבה – בקיצור התגשמות חלומה של גננת שצריכה לשרוד יום עבודה עמוס עם 35 ילדים.

ואיך נדע באמת איך עבר עליו היום? מה למד? איזו מיומנות פיתח? מי החברים שלו? מה היה לו קשה היום? מה שימח אותו?

על ילד עם אילמות סלקטיבית, נגזרת סוג של שקיפות ומאוד קשה לו לעבור לשלב ה”התגלות”.

אם אני ילד שלא מדבר בגן, הגננת מכירה אותי פחות טוב מילדים אחרים. פחות יודעת מה אני אוהב, מה דעתי על נושאים שנידונים בשעת מפגש, לא מכירה את חוש ההומור שלי, את הרעיונות היצירתיים שלי. יכול להיות שהיא מאוד רוצה להכיר אותי, מאוד קרובה אלי ומסורה אבל אני עדיין קצת שקוף , קצת “מטושטש” כי יש לה עוד המון ילדים שדורשים את תשומת ליבה.

אם אני ילדה שלא מדברת בבית הספר, המורה שלי לא מכירה את יכולות הקריאה והביטוי שלי, לא מכירה את יכולת השירה שלי, לא נחשפת לתרומה שיכולה להיות לי לדיון הכיתתי. החברות בכתה אולי לא רוצות בחברתי כי “משעמם” איתי, אני אף פעם לא אומרת את דעתי. או אולי ההיפך הוא הנכון- אולי הילדות רוצות בחברתי כי לא צריך להתחשב ברצונות שלי היות ואני לא מבטאת אותם, וזה כבר הרבה יותר נוח להן . ואני – לאט לאט נעלמת.

למילים יש כוח , לטון דיבור יש “אופי”, לקצב דיבור יש “טמפרמנט” ולדיבור יש נוכחות.

ככל שילד יצליח לבטא את עצמו בצורה וורבאלית , השקיפות הזאת תלך ותתפוגג ותתגלה דמותו האמיתית השלמה.

כי שקוף זה לא צבע !

צור קשר

  שם *

  אימייל *

  טלפון *

  נושא

  להרשמה לבלוג רשום את כתובת המייל


   


  Leave your Comment